Ramblin Jesters came out as the men's cup winners of Copenhagen Sevens 2016. Hundested was in lead by 3 tries to 2 at half time. But in the second half the Jesters turned the game and ended the final by winning 35-21.

In addition to being runners up, Hundested was awarded as the best Scandinavian team.

The full list of results and standings is available for download

Congratulations to all winners and many thanks for joining the weekend to all teams, spectators, and in particular the referees and all club members who taken part in the work of making the 30 anniversary sevens at great event.

After a few years Susie's Valkyries are back as winners of the Copenhagen 7s. With an impressive performance in the final, it was early quite clear that Tabusoro Angels would not match Susie's in the final. The final results was 29-0.

The Tabusoro's received the prize as the best Scandinavian team.

 

The plate finals are finished.

Women's plate: Finland Raivottaret 31 Speed 0

Men's plate: Vänersborg 26 Wexiø 12

The cup semi finals resulted in a cup final between Ramblin Jesters and Hundested 1

 

Ramblin Jesters NRV Rugby 42 10
NANOK Sevens Hundested 1 12 19

 

Results list

 

  Round Pitch Pool Team 1 Team 2 Score 1 Score 2
12:20:00 3 1 BOB Goteborg Simbas DTU Exiles 25 0
12:40:00 3 1 CUPA Hundested 2 Ramblin Jesters 0 52
13:00:00 WBF 1 Women Bowl Final BSI Stavanger Unicons 29 5
13:30:00 BF 1 Bowl Final Roskilde Speed 2 21 17
12:20:00 3 2 BOB Speed 2 Team One Tonne 35 14
12:40:00 3 2 PLA Vänersborg RK Kaskada Szczecin RK 52 7
13:00:00 3 2 PLA FRK Falcons NTNUI-Rugby 38 7
12:20:00 3 3 WPLA RK Speed RC Slavia Praha 45 0
12:40:00 3 3 CUPB Speed 1 NANOK Sevens 0 22
13:00:00 3 3 PLB West Coast Barbarians Wexiö RK 12 45
13:30:00              
14:00:00 CS 3 CUP Semi Ramblin Jesters NRV Rugby 42 10
12:20:00 3 4 WPLA RC Odense NTNUI-Rugby 5 31
12:40:00 3 4 CUPC NRV Rugby Hundested 1 5 33
13:00:00 3 4 PLB ARK Misfits Reykjavík Raiders 5 30
13:30:00              
14:00:00 CS 4 CUP Semi NANOK Sevens Hundested 1 12 19
12:20:00 3 5 WPLB Finland Raivottaret RK 03 Berlin 22 10
12:40:00 3 5 WCUA Susies Valkyries West Coast Vikings 17 7
13:00:00 3 5 WCUB Stockholm Exiles Tabusoro Angels Int’l 7 28

 

 

The Women's bowl final was won by BSI, and the men's by Roskilde. Big congratulations to both teams who have received a free entry to next year's tournament.

The women's plate final is played at 14.00 between Finland Raivotarret and RK Speed.

The men's plate at 14.30 will be between Vänersborg and Wexiö.

The women's cup final at 15 is between Tabusoro Angels and Susie's Valkyries.

The men's cup final will be between the semi final winners. The semi finals are played at 14.00:

Nanok 7s v. Hundested 1
Ramblin Jesters v. NRV Rugby.

 

Already reaching the first finals:

Women's Bowl 13.00 BSI - Stavanger Unicorns

Men's Bowl 13.30 Roskilde - Speed 2

 

 

  Round Pitch Pool Team 1 Team 2 Score 1 Score 2
09:40:00 1 1 WBOA Borås Ravens FC BSI 12 12
10:00:00 1 1 WPLA RK Speed NTNUI-Rugby 45 0
10:20:00 1 1 PLA Kaskada Szczecin RK FRK Falcons 0 38
10:40:00 1 1 CUPA Ramblin Jesters Berlin RC Sevens 61 0
11:00:00 2 1 BOA Borås Ravens FC CSR/Nanok 17 26
11:20:00 2 1 WPLA NTNUI-Rugby RC Slavia Praha 14 22
11:40:00 2 1 WCUA Bialo-Zielone Gdansk Susies Valkyries 10 17
12:00:00 2 1 PLB Reykjavík Raiders Wexiö RK 14 40
09:40:00 1 2 WBOB Reykjavik Raiders DTU Exiles 12 5
10:00:00 1 2 BOB DTU Exiles Speed 2 0 25
10:20:00 1 2 PLB West Coast Barbarians Reykjavík Raiders 26 10
10:40:00 2 2 WBOA BSI FRK awesomeness 40 0
11:00:00 2 2 BOA Ouballies Roskilde 0 33
11:20:00 2 2 WPLB Oslo Rugbyklubb Finland Raivottaret 0 48
11:40:00 2 2 WCUB Denmark Stockholm Exiles 0 31
12:00:00 3 2 WBOA FRK awesomeness Borås Ravens FC 12 14
09:40:00 1 3 BOA CSR/Nanok Ouballies 0 25
10:00:00 1 3 WPLA RC Slavia Praha RC Odense 37 7
10:20:00 1 3 PLB Wexiö RK ARK Misfits 52 0
10:40:00 1 3 CUPB NANOK Sevens Göteborg Lions 47 7
11:00:00 2 3 BOB Speed 2 Goteborg Simbas 17 5
11:20:00 2 3 PLA FRK Falcons Vänersborg RK 12 26
11:40:00 2 3 CUPC Tabusoro Warriors NRV Rugby 0 50
12:00:00 3 3 WBOB Stavanger Unicorns Reykjavik Raiders 17 5
09:40:00 1 4 BOA Roskilde Borås Ravens FC 22 7
10:00:00 1 4 WPLB RK 03 Berlin Oslo Rugbyklubb 47 0
10:20:00 1 4 WCUA West Coast Vikings Bialo-Zielone Gdansk 5 14
10:40:00 1 4 CUPC Hundested 1 Tabusoro Warriors 63 0
11:00:00 2 4 BOB Team One Tonne DTU Exiles 25 0
11:20:00 2 4 PLA NTNUI-Rugby Kaskada Szczecin RK 24 0
11:40:00 2 4 CUPA Berlin RC Sevens Hundested 2 29 14
12:00:00 3 4 BOA CSR/Nanok Roskilde 7 28
09:40:00 1 5 BOB Goteborg Simbas Team One Tonne 42 3
10:00:00 1 5 PLA Vänersborg RK NTNUI-Rugby 26 7
10:20:00 1 5 WCUB Tabusoro Angels Int’l Denmark 31 12
10:40:00 2 5 WBOB DTU Exiles Stavanger Unicorns 0 32
11:00:00 2 5 WPLA RC Odense RK Speed 0 52
11:20:00 2 5 PLB ARK Misfits West Coast Barbarians 12 52
11:40:00 2 5 CUPB Göteborg Lions Speed 1 5 33
12:00:00 3 5 BOA Borås Ravens FC Ouballies 25 0